Nadrzędnym celem jest dziś zminimalizowanie prawdopodobieństwa przerwania łańcucha dostaw leków do aptek i szpitali. Wychodzimy z założenia, że my wszyscy: producenci, dystrybutorzy szczebla hurtowego i apteki, jesteśmy odpowiedzialni za zachowanie ciągłości dostaw i tym samym powinniśmy zrobić wszystko, aby minimalizować ryzyko i wspierać się wzajemnie w realizacji tego celu.
Bezpieczeństwo w aptekach
Radykalne działania, które podjęliśmy, nie zostały ukierunkowane wyłącznie w celu zabezpieczenia lub ochrony naszych pracowników, ale także – a nawet przede wszystkim – w celu zabezpieczenia wszystkich naszych partnerów biznesowych. W szczególności zależy nam na bezpieczeństwie aptek, których rola w najbliższych tygodniach będzie nie do przeceniania i na których ciąży największa odpowiedzialność i ryzyko.
Mając świadomość, że jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, wdrożyliśmy już ponad dwa tygodnie temu procedury i zasady, które przekazaliśmy naszym partnerom w aptekach. Z uporem, graniczącym z natarczywością, rekomendowaliśmy je do stosowania wszystkim podmiotom. Bardzo dziękujemy Regionalnym Izbom Aptekarskim i branżowym Samorządom, że rozpowszechniły te zalecenia w minionym tygodniu.
Dzielone zespoły w hurtowni to konieczność
Uważamy, że kluczowym i nieodzownym warunkiem, minimalizującym ryzyko przerwania łańcucha dostaw leków do pacjentów, jest przede wszystkim wdrożenie organizacji pracy według reguły tzw. dzielonych zespołów.
Kwestie związane z dezynfekcją i ochroną osobistą pracowników są oczywiście niezmiernie ważne, ale jedynie wprowadzenie organizacji pracy polegającej na konsekwentnej i długoterminowej izolacji poszczególnych zespołów (szczególnie w logistyce, magazynach hurtowych i aptekach), minimalizuje ryzyko wyłączenia z pracy całych działów w przypadku zachorowania kogokolwiek.
Tak pracuje od ponad dwóch tygodni cała nasza logistyka we wszystkich magazynach (w Poznaniu, Mysłowicach i Rzeszowie). Pracujemy 24 godziny na dobę, podzieleni na trzy zmiany trwające po 7,5 godziny, z 30-minutową przerwą na wymianę zespołów i dezynfekcję pomieszczeń. Praktycznie wszystkie nasze pozostałe działy i zespoły pracują już od wielu dni w trybie home office.
Nasi kierowcy – obsługujący dziennie ponad 120 tras i dojeżdżający do około 3 tysięcy aptek – mają ograniczony dostęp do strefy wydań we wszystkich magazynach i komorach przeładunkowych. Jednocześnie może tam przebywać tylko dwóch kierowców (pracujących w stałych, dwuosobowych zespołach), aby zminimalizować ryzyko „efektu domina” w całym dziale transportu.
Bezpieczne dostawy, ale o innych porach
Te i inne ograniczenia spowodowały konieczność zmiany harmonogramu dostaw leków do aptek: dowozimy je o innych porach niż dotąd, ale nadal regularnie. Reżimy bezpieczeństwa, który wdrożyliśmy w dziale transportu, są kluczowe dla ograniczenia ryzyka w aptekach.
Jeśli – hipotetycznie – zachoruje kierowca z którejkolwiek hurtowni farmaceutycznej, który obsługuje np. 20 aptek, to istnieje przypuszczenie, graniczące z pewnością, że spowoduje to kwarantannę u wszystkich pracowników aptek, z którymi taki kierowca miał kontakt. Jedyne rozwiązanie, to przestrzeganie reguł bezpieczeństwa opisanych w naszych procedurach. Na tym jednym przykładzie widać, jak bardzo ważne jest wprowadzanie procedur bezpieczeństwa zarówno w aptekach, jak i wszystkich hurtowniach farmaceutycznych. Wszyscy bowiem jesteśmy elementami tego samego łańcucha, nie tylko dostaw, ale także wzajemnych zależności.
Wspólna odpowiedzialność
Jesteśmy teraz wszyscy za siebie odpowiedzialni. Chcielibyśmy Państwa zapewnić, że w naszej organizacji – we wszystkich spółkach Grupy Farmaceutycznej Investcare – mamy tego absolutną świadomość. Stojąc przed alternatywą: efektywność czy bezpieczeństwo – dokonujemy oczywistego dziś wyboru. Przede wszystkim mamy na względzie Państwa bezpieczeństwo i naszą wspólną odpowiedzialność.
Listo tej treści został wysłany do wszystkich partnerów biznesowych,
którzy współpracują ze spółkami z Grupy Farmaceutycznej Investcare.
Podpisali się pod nim:
Dariusz Kucowicz, prezes Investcare SA
Katarzyna Czajczyńska, prezes Pharmacy Solutions
Piotr Pancerzyński, dyrektor ds. logistyki i transportu, Medicare-Galenica