Szwajcarska firma Herb-Pharma (właściciel zastrzeżonego składu preparatu oraz marki Virostop), ogłosiła, że grupa badawcza z Complex Medical Centre Déli Klinika w Budapeszcie – kierowana przez dr Istvána Jankovicsa, wirusologa i mikrobiologa klinicznego – wykazała, że ekstrakt roślinny Cistuscreticus neutralizuje nowego koronawirusa i znacząco hamuje jego wzrost w kulturach tkankowych.
– W badaniach wykorzystano hodowle komórek z nerki koczkodana zielonego. Są one bardzo wrażliwe, więc SARS-CoV-2 doskonale się w nich rozmnaża. Na podstawie uzyskanych wyników możemy założyć, że wyciąg z czystka (Cistuscreticus) będzie w stanie zahamować namnażanie się wirusa, a tym samym zapobiegać infekcjom błony śluzowej dróg oddechowych ssaków – potwierdził dr István Jankovics.
Zmniejsza nasilenie choroby
Uzyskane wyniki pokazały również, że ekstrakt z czystka kreteńskiego nie tylko hamuje wzrost wirusów, ale także kontroluje nieprawidłowe odpowiedzi immunologiczne wywołane infekcją wirusową, zmniejszając w ten sposób stopień nasilenia choroby.
– W przypadku SARS, MERS i ptasiej grypy wyciąg z czystka kreteńskiego reguluje tak zwane burze cytokinowe, które są silnymi reakcjami immunologicznymi, w których zakażony organizm ludzki wytwarza komórki odpornościowe i białka mogące zniszczyć inne narządy. Według niektórych ekspertów ta odpowiedź immunologiczna może wyjaśniać zgony młodszych pacjentów z COVID-19 – uważa dr István Jankovics.
Zdaniem dr Anny Balázs, dyrektora medycznego CMC Déli Klinika, badania wykazały, że specjalny składnik aktywny Cistuscreticus charakteryzuje się wysoką zawartością polifenoli, które – oprócz neutralizacji i hamowania rozwoju nowego koronawirusa – blokują również działanie białka na powierzchni wirusów. Tym samym zapobiegają przedostawaniu się wirusów do komórek i ich namnażaniu się.
– Cistuscreticus nie tylko hamuje wnikanie oraz rozwój wirusów i bakterii w układzie oddechowym, ale także wykazuje pozytywny wpływ na reakcję immunologiczną organizmu. Ma naturalne działanie przeciwzapalne i pomaga powstrzymać rozwój nowego koronawirusa, wirusów grypy i innych infekcji dróg oddechowych. Dzięki temu, że blokuje kilka ważnych punktów ataku wirusów, możliwe jest zmniejszenie nasilenia objawów – podkreśla dr Anna Balázs.
Virostop w Medicare-Galenica
Na podstawie przeprowadzonych badań in vitro potwierdzono, że Virostop w postaci sprayu doustnego – wstrzyknięty do jamy ustnej – tworzy warstwę ochronną na błonie śluzowej, która skutecznie zapobiega wzrostowi i penetracji wirusów – podaje Herb-Pharma.
Virostop jest dostępny w Polsce od wielu lat. Dotychczas stosowany był głównie w profilaktyce oraz leczeniu grypy i przeziębień. Jak jednak wykazują badania – może on również odegrać ważną rolę w walce z COVID-19.
W sprawie zamówień prosimy o kontakt z naszym telemarketingiem:
tel.: 32 744 36 13 lub: 32 784 25 25
e-mail: telemarketing@medicare-galenica.pl
Dr István Jankovics – węgierski wirusolog i mikrobiolog kliniczny, uznany na arenie międzynarodowej. Ukończył Wydział Medycyny Ogólnej Uniwersytetu Medycznego Semmelweis w Budapeszcie. Pracował w Laboratorium Grypy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego na Węgrzech. W swoim dorobku naukowym może pochwalić się pracą na Wydziale Biotechnologii w Instytucie Pasteura w Paryżu, gdzie zidentyfikował przeciwciała monoklonalne, które wyprodukował jako stypendysta. Kierował projektem utworzenia Centrum Klinicznego Terapii Komórkowej na Uniwersytecie Medycznym w Debreczynie. Do osiągnięć należy też diagnostyka ludzkiego wirusa cytomegalii poprzez hybrydyzację DNA na Wydziale Wirusologii Uniwersytetu Wiedeńskiego. Do 2019 roku był głównym lekarzem Krajowego Laboratorium Grypy WHO na Węgrzech. Otrzymał nagrodę Semmelweisa za opracowanie makiety szczepionki przeciwko H5N1 oraz Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Republiki Węgierskiej.
Dr Anna Balázs – założycielka, dyrektor generalny i dyrektor medyczny klinki Complex Medical Center Zrt. Posiada dyplom lekarza medycyny ogólnej Uniwersytetu Medycznego Semmelweis w Budapeszcie. Interesuje ją medycyna spersonalizowana oraz profilaktyka chorób onkologicznych, sercowo-naczyniowych, oddechowych i metabolicznych. W zakresie chorób układu oddechowego i onkologicznych brała udział w organizacji wielu międzynarodowych programach medycznych, w tym we wprowadzaniu spersonalizowanej diagnostyki i leczenia raka płuc oraz czerniaka, a także zapewnianiu jakości w laboratoriach diagnostyki molekularnej. Za swoją pracę otrzymała międzynarodowe wyróżnienia, w tym za wprowadzenie połączonej strategii leczenia astmy i POChP, opracowanie i zarządzanie kompleksowym programem wsparcia dla pacjentów chorych na raka oraz projekt medycyny spersonalizowanej.