Spis tre艣ci
- Opis
- Dzia艂anie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpiecze艅stwie
- Sk艂ad
- Dzia艂ania niepo偶膮dane
- Interakcje
OpisChoroba Parkinsona -wszystkie okresy choroby Parkinsona samoistnej lub po zapaleniu mozgu, w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi lekami stosowanymi w tej chorobie. Akromegalia - jako lek wspomagaj膮cy lub w specjalnych przypadkach, jako lek alternatywny dla zabiegu chirurgicznego lub radioterapii. Gruczolaki wydzielaj膮ce prolaktyn臋 (prolaktynoma): leczenie zachowawcze mikro- i makrogruczolak贸w przysadki wydzielaj膮cych prolaktyn臋; leczenie przed operacjami podejmowanymi w celu zmniejszenia wielko艣ci guza i u艂atwienia usuni臋cia guza; leczenie po operacji, je偶eli poziom prolaktyny jest nadal podwy偶szony. Hiperprolaktynemia u m臋偶czyzn: hipogonadyzm zale偶ny od prolaktyny (oligospermia, utrata libido, impotencja). Zapobieganie lub hamowanie fizjologicznej laktacji poporodowej wy艂膮cznie ze wzgl臋d贸w medycznych (takich jak: utrata dziecka podczas porodu, 艣mier膰 noworodka, zara偶enie matki wirusem HIV) - bromokryptyna nie jest zalecana w celu rutynowego hamowania laktacji lub zmniejszania objaw贸w poporodowego b贸lu i obrz臋ku piersi, kt贸re mo偶na z powodzeniem leczy膰 niefarmakologicznie (np. podtrzymywaniem piersi, okladami z lodu) i (lub) przez podanie zwyk艂ych 艣rodk贸w przeciwb贸lowych. Zaburzenia cyklu mi臋si膮czkowego, bezp艂odno艣膰 kobiet: zale偶ne od prolaktyny stany hiperprolaktynemii i pozornej normoprolaktynemii (brak miesi膮czkowania - z mlekotokiem lub bez mlekotoku, sk膮pe miesi膮czkowanie, brak fazy lutearnej, hiperprolaktynemia polekowa np. po niekt贸rych lekach psychotropowych i obni偶aj膮cych ci艣nienie); bezp艂odno艣膰 kobiet niezale偶na od prolaktyny: zesp贸艂 policystycznych jajnik贸w, cykle miesi膮czkowe bezowulacyjne (podanie leku jako uzupe艂nienie leczenia antyestrogenami, np. klomifenem).
Dzia艂anieAgonista receptor贸w dopaminergicznych D2. Zwi臋kszenie st臋偶enie dopaminy w podwzg贸rzu prowadzi do hamowania wydzielania prolaktyny (co hamuje laktacj臋 i polepsza funkcje gonad 偶e艅skich i m臋skich). Zwi臋kszenie syntezy dopaminy u o.u.n. poprawia jego funkcje przeka藕nikowe (poprawa zdolno艣ci ruchowych i funkcji psychicznych pacjent贸w z niedoborem dopaminy, np. z chorob膮 Parkinsona). Ponadto lek hamuje wydzielanie somatotropiny w przysadce m贸zgowej (co powoduje zmniejszenie narz膮d贸w mi膮偶szowych w przebiegu akromegalii). Dobrze wch艂ania si臋 po podaniu doustnym. Osi膮ga Cmax we krwi w ci膮gu 1-3 h. W ci膮gu 1-2 h wyst臋puje efekt terapeutyczny, osi膮ga najwi臋ksze nasilenie, tzn. zmniejszenie st臋偶enia prolaktyny we krwi o ponad 80% w ci膮gu 5-10 h i pozostaje zbli偶ony do warto艣ci maksymalnej w ci膮gu 8-12 h. Eliminacja leku jest dwufazowa. T0,5 w fazie eliminacji wynosi oko艂o 15 h (8 do 20 h). Bromokryptyna i jej metabolity s膮 wydalane prawie ca艂kowicie z 偶贸艂ci膮. Z moczem wydala si臋 tylko 6% leku. W 90%-96% wi膮偶e si臋 z bia艂kami osocza. U chorych z zaburzeniami czynno艣ci w膮troby, szybko艣膰 eliminacji mo偶e by膰 zmniejszona a st臋偶enie bromokryptyny w osoczu mo偶e wzrosn膮膰, co wymaga dostosowania dawkowania.
DawkowanieDoustnie. Choroba Parkinsona: przez pierwszy tydzie艅 1,25 mg na dob臋, najlepiej wieczorem; zwi臋kszanie dawek powinno by膰 stopniowe, o 1,25 mg co tydzie艅, w celu okre艣lenia w ka偶dym przypadku minimalnej dawki skutecznej; dawk臋 dobow膮 nale偶y podawa膰 w 2-3 dawkach; je艣li efekt leczniczy nie zostanie osi膮gni臋ty w ci膮gu 6-8 tyg., dawka mo偶e by膰 dalej zwi臋kszana o 2,5 mg na dob臋 co tydzie艅. Zwyk艂y zakres dawek stosowanych w monoterapii lub leczeniu skojarzonym to 10-30 mg na dob臋. Dawka maksymalna wynosi 30 mg na dob臋. W przypadku wyst膮pienia dzia艂a艅 niepo偶膮danych w okresie zwi臋kszania dawki, dawk臋 dobow膮 nale偶y zmniejszy膰 i kontynuowa膰 leczenie t膮 dawk臋 co najmniej przez tydzie艅; po ust膮pieniu dzia艂a艅 niepo偶膮danych, dawk臋 mo偶na ponownie zwi臋kszy膰. U pacjent贸w leczonych lewodop膮, u kt贸rych wyst臋puj膮 zaburzenia ruchowe, sugeruje si臋 zmniejszenie dawki lewodopy przed rozpocz臋ciem podawania bromokryptyny; po uzyskaniu zadowalaj膮cej reakcji na leczenie bromokryptyn膮, dawk臋 lewodopy mo偶na dalej stopniowo zmniejsza膰; u niekt贸rych pacjent贸w mo偶liwe jest odstawienie lewodopy. Akromegalia: pocz膮tkowo 1,25 mg 2-3 razy na dob臋, dawk臋 nale偶y stopniowo zwi臋ksza膰 do 10-20 mg na dob臋, w zale偶no艣ci od reakcji klinicznej i dzia艂a艅 niepo偶膮danych. Prolaktynoma: 1,25 mg 2-3 razy na dob臋, dawk臋 nale偶y stopniowo zwi臋ksza膰 do kilku tabletek na dob臋, do utrzymania odpowiedniego obni偶enia st臋偶enia prolaktyny w osoczu. Hiperprolaktynemia u m臋偶czyzn: 1,25 mg 2-3 razy na dob臋, dawk臋 nale偶y stopniowo zwi臋ksza膰 do 5-10 na dob臋. Zaburzenia cyklu miesi膮czkowego, bezp艂odno艣膰 kobiet: 1,25 mg 2-3 razy na dob臋; gdyby dawka okaza艂a si臋 nieskuteczna, nale偶y j膮 stopniowo zwi臋kszy膰 do 2,5 mg 2-3 razy na dob臋; leczenie nale偶y kontynuowa膰 a偶 do powrotu prawid艂owego cyklu miesi膮czkowego i (lub) przywr贸cenia jajeczkowania; w razie potrzeby leczenie mo偶e by膰 kontynuowane przez kilka cykli w celu zapobie偶enia nawrotowi. Hamowanie laktacji z przyczyn medycznych: 2,5 mg 1. dnia, po 2-3 dniach 2,5 mg 2 razy na dob臋 przez 14 dni. Stopniowe rozpoczynanie leczenia w tym wskazaniu nie jest konieczne. Tabletki nale偶y przyjmowa膰 podczas posi艂ku.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpiecze艅stwieNadwra偶liwo艣膰 na kt贸rykolwiek sk艂adnik preparatu lub inne alkaloidy sporyszu, niekontrolowane nadci艣nienie t臋tnicze, nadci艣nienie t臋tnicze w okresie ci膮偶y (rzucawka, stan przedrzucawkowy lub nadci艣nienie t臋tnicze z powodu ci膮偶y), nadci艣nienie t臋tnicze u kobiet po porodzie oraz w po艂ogu, choroba wie艅cowa w wywiadzie, inne powa偶ne choroby uk艂adu sercowo-naczyniowego, objawy i/lub odnotowane w przesz艂o艣ci przypadki powa偶nych zaburze艅 psychicznych (u os贸b z makrogruczolakiem przysadki stosowa膰 po rozwa偶eniu stosunku korzy艣ci do ryzyka). Nie stosowa膰 przewlekle u os贸b ze stwierdzon膮 w echokardiografii wykonanej przed leczeniem wad膮 zastawkow膮 serca. U kobiet otrzymuj膮cych po porodzie bromokryptyn臋 w celu zahamowania laktacji rzadko obserwowano ci臋偶kie dzia艂ania niepo偶膮dane, w tym nadci艣nienie t臋tnicze, zawa艂 serca, napady drgawkowe, udar m贸zgu lub zaburzenia psychiczne. U niekt贸rych pacjent贸w wyst膮pienie napadu drgawkowego lub udaru m贸zgu poprzedzone by艂o silnym b贸lem g艂owy i/lub przemijaj膮cymi zaburzeniami widzenia. Zaleca si臋 monitorowanie ci艣nienia t臋tniczego krwi, zw艂aszcza na pocz膮tku leczenia. W razie wyst膮pienia nadci艣nienia t臋tniczego, b贸lu w obr臋bie klatki piersiowej, ci臋偶kich, nasilaj膮cych lub utrzymuj膮cych si臋 b贸l贸w g艂owy (z zaburzeniami widzenia lub bez nich) lub objaw贸w ze strony OUN, leczenie bromokryptyn膮 nale偶y natychmiast przerwa膰, a pacjenta jak najszybciej przebada膰.
Sk艂adLek zawiera substancj臋: bromokryptyna w dawce 2,5 mg
Dzia艂ania niepo偶膮daneCz臋sto: b贸l i zawroty g艂owy, senno艣膰; przekrwienie b艂ony 艣luzowej nosa; nudno艣ci, zaparcia, wymioty. Niezbyt cz臋sto: spl膮tanie, pobudzenie psychoruchowe, omamy; dyskineza; niedoci艣nienie, hipotonia ortostatyczna (b臋d膮ca bardzo rzadko przyczyn膮 omdle艅), sucho艣膰 jamy ustnej; alergiczne reakcje sk贸rne, 艂ysienie; kurcze n贸g, uczucie zm臋czenia. Rzadko: zaburzenia psychotyczne, bezsenno艣膰; senno艣膰, parestezje; zaburzenia wzroku, nieostre widzenie; szumy uszne; cz臋stoskurcz, rzadkoskurcz, arytmia; wysi臋k op艂ucnowy, zw艂贸knienie op艂ucnej, zapalenie op艂ucnej, zw艂贸knienie p艂uc, duszno艣膰; biegunka, b贸le brzucha, w艂贸knienie zaotrzewnowe, krwawienie z przewodu pokarmowego; obrz臋ki obwodowe. Bardzo rzadko: zwi臋kszenie libido, podwy偶szona aktywno艣膰 seksualna; nadmierna senno艣膰 w ci膮gu dnia, nag艂e za艣ni臋cie; wady zastawkowe (w艂膮czaj膮c cofanie krwi do serca) oraz zwi膮zane z tym zaburzenia (zapalenia osierdzia i wysi臋k osierdziowy); odwracalna blado艣膰 palc贸w u r膮k i n贸g wywo艂ana zimnem (zw艂aszcza u pacjent贸w z chorob膮 Raynauda w wywiadzie), zesp贸艂 przypominaj膮cy z艂o艣liwy zesp贸艂 neuroleptyczny po nag艂ym odstawieniu bromokrytpyny. Ponadto u pacjent贸w leczonych agonistami dopaminy mo偶e wyst膮pi膰: uzale偶nienie od hazardu, zwi臋kszenie libido, hiperseksualno艣膰, kompulsyjne wydawanie pieni臋dzy lub kupowanie oraz kompulsyjne lub napadowe objadanie si臋. W trakcie stosowania preparatu w celu zahamowania laktacji w okresie poporodowym odnotowano rzadkie przypadki nadci艣nienia t臋tniczego, zawa艂u mi臋艣nia sercowego, napad贸w drgawkowych, udaru m贸zgu lub zaburze艅 psychicznych.
InterakcjeBromokryptyna jest zar贸wno substratem, jak i inhibitorem CYP3A4, dlatego nale偶y zachowa膰 ostro偶no艣膰 stosuj膮c jednocze艣nie leki b臋d膮ce silnymi inhibitorami i (lub) substratami tego enzymu (azolowe leki przeciwgrzybicze, inhibitory proteazy HIV). Jednoczesne stosowanie antybiotyk贸w makrolidowych (takich jak erytromycyna, josamycyna) zwi臋ksza st臋偶enie bromokryptyny we krwi. 艁膮czne podawanie bromokryptyny i oktreotydu pacjentom z akromegali膮 spowodowa艂o zwi臋kszenie st臋偶enia bromokryptyny we krwi. Antagoni艣ci dopaminy (fenotiazyny, butyrofenony, tioksanteny, metoklopramid, domperydon) mog膮 os艂abia膰 dzia艂anie bromokryptyny. Alkohol zmniejsza tolerancj臋 na lek. Nale偶y zachowa膰 ostro偶no艣膰 w po艂膮czeniu z lekami wp艂ywaj膮cymi na ci艣nienie t臋tnicze krwi; nie zaleca si臋 jednoczesnego stosowania tych lek贸w z bromokryptyn膮 w okresie po艂ogowym.
Pami臋taj!
Odbi贸r w Aptece tylko po okazaniu wa偶nej recepty.
Sprzeda偶 produktu nast膮pi zgodnie z odp艂atno艣ci膮 podan膮 na recepcie i zgodnie z obwi膮zuj膮cym w dniu sprzeda偶y Obwieszczeniem Ministra Zdrowia.