Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Skład
- Ostrzeżenia
- Adres producenta
- Podmiot odpowiedzialny
OpisSyrop stosowany w przypadku podrażnienia śluzówki jamy ustnej i gardła oraz związanego z tym kaszlu.
DziałanieDziałanie preparatu oparte jest na występujących w korzeniu prawoślazu związkach śluzowych, wykazujących właściwości powlekające, łagodzące i osłaniające.
DawkowanieDoustnie: dorośli: 4-5 razy dziennie po 2 łyżeczki (10 ml). Dzieci powyżej 6 roku życia: 4-5 razy po 1 łyżeczce (5 ml). Dzieci od 3 do 6 lat: do 3 razy dziennie po 1 łyżeczce (5 ml).
Skład100 g syropu zawiera macerat z korzenia prawoślazu (Althaeae radicis maceratio), etanol 760 g/l, Substancje pomocnicze: sacharoza, kwas benzoesowy (E210), Lek zawiera nie więcej niż 1,0 % (v/v) etanolu
OstrzeżeniaLek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Jeśli wystąpią duszności, gorączka lub ropna wydzielina podczas stosowania leku, należy skontaktować się z lekarzem.
Przeciwwskazania: Jeżeli pacjent ma uczulenie na którykolwiek ze składników leku, w tym kwas benzoesowy.
Ostrzeżenia i środki ostrożności: Lek zawiera 64 g sacharozy (5 ml syropu zawiera 4,2 g sacharozy). Należy to wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
Lek zawiera nie więcej niż 1,0 % (v/v) alkoholu (etanolu), tzn. nie więcej niż 40 mg na dawkę (5 ml), co jest równoważne mniej niż 1 ml piwa lub 0,4 ml wina na dawkę. Mała ilość alkoholu w tym leku nie będzie powodowała zauważalnych skutków.
Lek zawiera 6,6 mg kwasu benzoesowego (E210) w każdych 5 ml syropu, co odpowiada 1,32 mg/ml. Kwas benzoesowy (E210) może zwiększać ryzyko żółtaczki (zażółcenie skóry i białkówek oczu) u noworodków (do 4. tygodnia życia).
Nie zaleca się stosowania u dzieci w wieku poniżej 3 lat.
O stosowaniu u dzieci młodszych może zdecydować wyłącznie lekarz pediatra.
Interakcje: Nieznane.
Ciąża i karmienie piersią: Ze względu na brak danych nie zaleca się stosowania u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn: Lek w zalecanych dawkach nie wpływa na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
Działania niepożądane: Dotychczas nieznane. W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych zaprzestać stosowania leku oraz poinformować o nich lekarza.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie, lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych: Al. Jerozolimskie 181 C, 02-222 Warszawa, tel.: + 48 22 49-21-301, fax: +48 22 49-21-309, strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl
Działanie niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Przedawkowanie: Brak doniesień.
Adres producentaPrzedsiębiorstwo Farmaceutyczne „PROLAB" Sp. z o.o.,
Paterek,
ul. Przemysłowa 3,
89-100 Nakło nad Notecią
Podmiot odpowiedzialnyPrzedsiębiorstwo Farmaceutyczne „PROLAB" Sp. z o.o.,
Paterek,
ul. Przemysłowa 3,
89-100 Nakło nad Notecią
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.