Muszę kupić pojemnik na mocz na posiew – wybrać pojemnik jałowy czy niejałowy?
Pojemnik na mocz na posiew nie może być zanieczyszczony bakteriami, dlatego do tego badania ważne jest aby wybrać pojemnik jałowy, inaczej sterylny. Wykonując ogólne badanie moczu, można wykorzystać zwykły pojemnik niejałowy.
Czy jest jakiś specjalny pojemnik na mocz dla niemowlaka?
Pobranie moczu u niemowląt nie jest takie proste jak w przypadku osób dorosłych. Jeśli dziecko ma zlecone badanie moczu na posiew to najlepszym wyjściem byłoby pobranie próbki do jałowego pojemnika na mocz. W praktyce, wielu rodziców ma z tym problem, ponieważ niemowlaki nie załatwiają się na zawołanie. W takiej sytuacji, można wykorzystać specjalne woreczki na mocz. Inna wersja jest przeznaczona dla chłopców, a inna dla dziewczynek. Dopiero taki woreczek z moczem umieszczamy w pojemniku na mocz. Warto jednak podkreślić, że jeżeli ma to być badanie na posiew, lepiej postarać się pobrać mocz bezpośrednio do sterylnego pojemnika na mocz, ponieważ w innym przypadku łatwo zanieczyścić próbkę, a to z kolei wpływa na zafałszowanie wyniku.
Czy mając pojemnik na mocz sterylny, muszę go wygotować przed pobraniem próbki?
Nie, pojemniki na mocz sterylne są pakowane w specjalne woreczki, dzięki czemu ograniczony został ich kontakt z bakteriami z zewnątrz. Należy wyjąć je z tego opakowania dopiero przed samym pobraniem próbki moczu. Nie powinno się go ani myć, ani wygotowywać, ponieważ w ten sposób traci jałowość i ulega zanieczyszczeniu.
Ile moczu powinienem oddać do pojemnika na badanie?
Do badania moczu potrzebna jest tak naprawdę nieduża jego ilość. Wystarczy ok. 10 ml. W aptece dostępne są pojemniki na mocz z podziałką, gdzie widać ile moczu już się w nim znajduje. Jednak nawet mając zwykły pojemnik na mocz, pamiętajmy że nie ma potrzeby umieszczania w nim większej ilości niż 1/3 opakowania. Mocz powinien być pobrany z tzw. środkowego strumienia. Oznacza to, że pierwszą partię moczu należy oddać do toalety, a do pojemnika następną, nie przerywając przy tym strumienia. Dzięki temu próbka w mniejszym stopniu ulega zanieczyszczeniu.